Mamy wiosnę, a niedługo nadejdzie lato i oczekiwane wakacje. Będziemy wtedy spędzać weekendy za miastem, robić spacery po łąkach i lasach oraz kąpiele w jeziorach. Nasi czworonożni przyjaciele będą nam towarzyszyć. Wraz z końcem wiosny i latem, wielkimi krokami nadejdą jednak upały, które dotkliwie odczuwają nasze zwierzęta domowe. W chwilach beztroskiego wypoczynku nie można więc zapominać o komforcie i zdrowiu swoich pupili. Dotyczy się to każdej sfery ich życia, a więc zarówno wspólnego wypoczynku z psem, spacerów, kąpania go, karmienia, pojenia itp. Poniżej podajemy praktyczne porady i wyjaśnienia jak dbać o psa latem.
Niektóre psy w okresie letnim wymagają szczególnej opieki i troski. Szczególnej uwagi w czasie letnich upałów wymagają psy o nie najlepszej kondycji i chore, psy w podeszłym wieku oraz mające nadwagę. Ich układ krążenia z pewnością nie działa całkiem prawidłowo, przez co są one szczególnie narażone na przegrzanie i odwodnienie organizmu. Szczególną opieką i uwagą musimy w tym czasie otoczyć też suki w ciąży i szczenięta.
Musimy wiedzieć, że psy w przeciwieństwie do nas, nie pocą się całym swoim ciałem, ponieważ ich gruczoły potowe znajdują się tylko na opuszkach łap. Psy ewolucyjnie wytworzyły więc inny system chłodzenia ciała przez ziajanie. W związku z tym logiczne jest, że psy mające krótkie pyski, czyli kufę brachycefaliczną (krótka kufa występuje ras takich jak np.: mops, pekińczyk, buldog angielski), dużo ciężej znoszą upały niż reszta ras psów. Dlatego także im należy zapewnić większą opiekę w tym czasie.
Pamiętajmy aby zapewnić swojemu psu cień i stały dostęp do świeżej oraz chłodnej wody. Pies nie może dostawać wody co jakiś czas. Musi mieś stały dostęp do wody! Latem w czasie upałów jest to szczególnie ważne! Woda musi być chłodna, lecz nie mocno zimna lub lodowata. Miska z woda powinna stać w cieniu, a woda powinna być często wymieniana na chłodną i świeżą. Nie należy wrzucać do miski z wodą kostek lodu, gdyż gwałtowne zmiany temperatury są szkodliwe dla zdrowia psa.
Pies nie może stale przebywać na słońcu! Jeśli nasz pies mieszka na podwórzu w kojcu z budą, to jego buda musi stać w cieniu (być zacieniona). Podobnie miski z jedzeniem i wodą. Pies musi mieć także zacienione miejsce na zewnątrz budy, gdzie będzie mógł poleżeć schowany przed palącym słońcem. W domu także musimy zapewnić psu zacienione miejsce na legowisko, usytuowane w pomieszczeniu w miarę chłodnym i dobrze wentylowanym (wietrzonym). Nie wolno pozostawiać psa w szczelnie zamkniętym pomieszczeniu lub pomieszczeniach, które są przegrzane i bez dostępu do świeżego powietrza!